Ciekawy

Uruchomienie gaju szafranowego: niezbędne inwestycje


Szafran jest uważany za możliwą uprawę dochodową, istnieje dzisiaj wielu ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w tej czynności, aby uczynić z niej zawód. Mam sześć lat doświadczenia jako członek farmy produkującej szafran i bardzo często kontaktuję się ze mną, aby dowiedzieć się, jak założyć gaj szafranowy.

W szczególności często jestem o to pytany jakie inwestycje są potrzebne, aby rozpocząć i jakie koszty pociąga za sobą to działanie.

Szafran, podobnie jak wiele innych czynności rolniczych, nie ma kosztu nie do pokonania, nawet jeśli żarówki mają dziś dość wysokie ceny. Jest jednak czynnik, który jest zbyt często pomijany: oprócz kosztów materiałowych, ta uprawa ma bardzo wysoki koszt godzin pracy do wykonania w terenie.

Poniżej postaram się udzielić przydatnych informacji tym, którzy myślą o rozpoczęciu i być może zrobieniu kilku obliczeń na temat możliwych kosztów i przychodów. Jak we wszystkim, przed wydaniem jakichkolwiek pieniędzy należy wykonać obliczenia i postawić hipotezę biznesplanu. Oczywiście nie jest możliwe wyliczenie dokładnych liczb, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, i tak staram się jak najbardziej być pomocnym.

Być może sekcja „biznesplanu” nowej witryny, którą poświęciłem sadzie szafranowym, również może Cię zainteresować, ponieważ stopniowo będę dodawać treści na temat zrównoważenia gospodarczego, inwestycji i zysków z tej uprawy.

Zakup żarówek

Pierwszym ważnym kosztem, z jakim trzeba się zmierzyć, rozpoczynając działalność hodowcy szafranu, jest zakup żarówek. Ceny bulw crocus sativus są bardzo zróżnicowane, ale nierzadko można znaleźć cebulki oferowane po 0,50 centa za sztukę.

Cenę żarówek można ustalić na podstawie ich liczby lub wagi, generalnie wielkość żarówek determinuje mniej lub bardziej wysoką cenę. Na początek wskazane jest, aby wziąć już produktywne żarówki, ale bez przesady w wymiarach. Kupowanie dużych żarówek jest niezwykle drogie, lepiej skupić się na średniej wielkości na początku.

Początkowa inwestycja dla małego i średniego gaju szafranowego to kilka tysięcy euro. Miejmy nadzieję, że po zakupie cebul w pierwszym roku nie będziesz już musiał tego robić, ponieważ bulwy rozmnażają się w ziemi z roku na rok.

Jeśli jednak pojawią się choroby lub pojawią się drapieżniki (myszy, dziki, elateridy), możesz stracić swój kapitał cebulek i trzeba będzie je ponownie kupić.

Wydatki biurokratyczne i dzierżawa ziemi

Biurokracja. Biurokratyczne wydatki dla gospodarstw są często redukowane dzięki uproszczonej księgowości, w szczególności w przypadku tych, których obrót nie przekracza 7 000 euro i mogą wybrać system zwolnienia z podatku VAT. Należy jednak dopełnić pewnych biurokratycznych obowiązków, które wiążą się z wydatkami: otwarcie firmy lub numeru VAT, zarejestrowanie się w izbie handlowej. Wskazane jest, aby śledziły go stowarzyszenia branżowe (takie jak Coldiretti lub Cia).

Ziemia. Grunt może być kosztowny, jeśli jest kupowany lub wynajmowany w średniej wysokości, jest to oczywiście faworyzowane, kto uprawia własną działkę. Szafran nie wymaga nawadniania, co pozwala na korzystanie z gruntów uważanych za mniej wartościowe i być może uda się je znaleźć na darmowej pożyczce. Oprócz wydatków bieżących rejestracja leasingu lub pożyczki do użytkowania jest dodatkowym kosztem (300/600 euro).

Wydatki na uprawę

Przybory. Jeśli chodzi o wyposażenie, szafran nie wymaga wiele: średniej wielkości glebogryzarkę lub kultywator, kilka narzędzi ręcznych, podkaszarkę do czyszczenia krawędzi i niewiele więcej. Najważniejsze uprawy gleby są sporadyczne i lepiej je wykonać, płacąc za dzień podwykonawcy pojazdami rolniczymi, niż kupując ciągnik.

Nawozy i zabiegi. Koszt nawożenia gleby jest niski, uprawa organiczna jest zadowolona z dojrzałego obornika lub próchnicy, za kilkaset euro rocznie można je wydobyć. Żadne szczególne produkty fitosanitarne nie są wymagane, w rzeczywistości w uprawach ekologicznych niewiele jest używanych z tego punktu widzenia. Warto przeanalizować glebę przed sadzeniem cebul, jest to koszt, który należy wziąć pod uwagę.

Suszenie, pakowanie i sprzedaż

Suszarka i laboratorium. Po zebraniu kwiatów należy je oczyścić i wysuszyć, wiąże się to z zakupem suszarni i trzeba mieć laboratorium, w którym odbywa się proces, co wiąże się z kosztami inwestycyjnymi. Suszarka kosztuje 300/400 euro (polecamto). Następnie możesz wykonać analizy jakościowe w laboratorium, aby udoskonalić proces suszenia, koszt analizy wynosi około 50/100 euro.

Koszty pakowania. Do pakowania szafranu potrzebna jest bardzo precyzyjna waga, która może ważyć nawet jedną tysięczną grama, inne koszty to materiał, w który należy zapakować (pudełko, słoiki, saszetki, broszury, ...).

Reklama i sprzedaż. Faza sprzedaży wiąże się z wysokimi kosztami, zbyt często pomijanymi przez osoby rozpoczynające start-up w rolnictwie: do dobrej prezentacji reklamowej konieczne jest stworzenie profesjonalnej grafiki, wydrukowanie ulotek i broszur, stworzenie strony internetowej. Ponadto imprezy, na których stragany są często opłacane. Konieczne będzie również dokupienie tego, co niezbędne do ustawienia stoiska (altana, billboardy, stoliki).

Praca (czyli największy wydatek)

Wymieniłem kilka niezbędnych wydatków, ale nadal brakuje najdroższej pozycji: pracy. Uważam, że uprawa szafranu jest działalnością rolniczą, z którą się wiąże większa liczba godzin pracy na obszarze uprawnym. Szacuje się, że do wyprodukowania 1 kg szafranu potrzeba 600 godzin pracy (źródło: konsorcjum ds. Ochrony szafranu orlego).

Operacje sadzenia, zwykłe czyszczenie chwastów, zbieranie i łuszczenie są bardzo wymagające, należy to wiedzieć przed rozpoczęciem.

Podsumowując: ile kosztuje mnie szafran

Przeanalizowaliśmy różne możliwe pozycje wydatków związane z założeniem gaju szafranowego. Kwota każdego z nich jest bardzo zmienna, będzie zależeć od wyborów kupującego i wielkości systemu, który chcesz skonfigurować. W hipotetycznym biznesplanie zalecam dodanie pozycji „różne i możliwe”, ponieważ może napotkać nieprzewidziane problemy.

Mam nadzieję, że ci, którzy chcą poświęcić się rolnictwu, nie zniechęcą się, a ci, którzy myślą, że mogą wzbogacić się szafranem, uświadomią sobie, że to zły pomysł. Podobnie jak w przypadku wszystkich prac rolniczych, wydajność ekonomiczna jest niska w obliczu dużej ilości pracy do wykonania.

Wysoka cena szafranu może wprowadzać w błąd i sugerować, że ta uprawa to żyła złota. Niestety tak nie jest: powodem wysokich kosztów jest to, że uzyskanie znacznych ilości przyprawy wymaga dużego wysiłku. Dlatego przed rozpoczęciem zaleca się wykonanie kalkulacji kosztów i przychodów.

Dla tych, którzy chcą rozpocząć uprawę szafranu polecam rozpocząć od próbnego implantubez wychodzenia poza żarówki 2000/3000. W ten sposób zaczynamy od bardzo niskiej inwestycji i zdajemy sobie sprawę, jak wymagająca jest ta uprawa. W świetle doświadczeń z pierwszego roku eksperymentalnego, można zdecydować się na większe inwestycje i stworzenie prawdziwego gaju szafranowego.

Powodzenia!


Wideo: Dziewczyna bez telefonu - Historia Kopciuszka (Październik 2021).